گزارش برنامه صعود به قله دالامپر 7 خرداد 95
جمعه ۰۷ خرداد ۱۳۹۵
2488 بازدید
به نام خدا

کوه برسید ز رود ، زیر این سقف کبود . راز ماندن در چیست ؟ گفت در رفتن من

کوه پرسید : و من ؟ گفت : در ماندن تو . بلبلی گفت : و من ؟ خنده ای کرد و گفت : در غزل خوانی تو . آه از آن آبادی که در آن دل کوه رود ، رود ، مرداب شود ، و در آن بلبل سرگشته سرش را به گریبان ببرد . و نخواند دیگر .من و تو بلبل کوه و رودیم . راز ماندن جز در خواندن من ،ماندن تو ، رفتن یاران سفر کرده مان نیست  بدان

گزارش برنامه صعود به قله دالامپر
سرپرست برنامه : آقای رشید حسنی

کوه دالامپر با ارتفاع 3464 متر در چهل و پنج کیلومتری ارومیه قرار دارد . این کوه در نقطه صفر مرزی ایران، ترکیه و عراق واقع است و از فراز آن خاک هر سه کشور قابل مشاهده است . این کوه دارای یخچالهای چند هزار ساله است و از ویژگی های منحصر به فرد آن وجود دریاچه ای طبیعی در ارتفاعات است .از آنجایی که برای صعود به این قله ، به علت ناآرامی منطقه ای در سالهای اخیر مجوز صادر نمی شود و حتی با وجود مجوز بسیاری از گروها توسط نظامیان منطقه مجبور به بازگشت می شوند ، صعود مشترک گروه دالامپر و گروه کوهنوردی یاران همدان با تعداد نفرات محدود آغار شد (حدود 30 نفر) .

صبح جمعه مورخ 7 خرداد 95 پس از هماهنگی های انجام شده 3 تن از همنوردان گروه یاران ، آقا و خانم بیگ محمدی  و خانم سپیده ترکمان روانه محل تجمع شدند. ساعت 6 بامداد با حرکت مینی بوس ها از جاده بند به منطقه مرگورو پس به سمت روستای زیوه حرکت کردم، و ساعت 8:20 دقیقه به منطقه رسیدیم ، و از آنجایی که برنامه فشرده ای پیش رو داشتیم بلافاصله بوسیله نیسانی که از قبل هماهنگ شده بود روستای دوکل را پشت سر گذاشته و بخش دیگری از مسیر را پیمودیم .عموم برنامه ها حتی برای گروه های داخل استانی به علت مسافت زیاد و دوری از مرکز استان دو روز و بصورت شب مانی اجرا می شود و به گفته اعضا گروه دالامپر این صعود یک روزه به صورت استثنا و آزمایشی طرح ریزی شده که با موفقیت نیز پایان رسید کوهپیمای  ساعت 8:55 دقیقه آغاز شد . و پس از یک ساعت پیمایش به مدت نیم ساعت برای صرف صبحانه توقف کردیم .ساعت 10:30 به طرف قله حرکت کردیم ، منطقه کاملا پر آب بود و رودها و جویبارهای متعددی روان و دشتهای سبز در اطراف به چشم می خورد. هر چه نزدیک تر می شدیم دلنگرانی و سکوتمان برای ممانعت نظامیان از صعود بیشتر می شد  ، حدود 300 متری قله با برخورد و ملاقات با گروه تبریزی که در راه بازگشت از قله بودند و درود و زنده باد و خسته نباشید گفتن هایشان به زبان شیرین آذری براستی خستگی را از جانهایمان زدود و لبخند بر لبانمان نشاند.

بخش عمده مسیر را از تیررس سه پایگاه و پادگان نظامی پشت سر گذاشته بودیم و در یک هوای عالی باد ملایم و آفتاب کم جان بهاری به سوی قله پیش رفتیم ، در ساعت 13:30 دقیقه مجموعا پس از 4 ساعت پیمایش به قله رسیدیم . براستی برایم جالب بود ایستادن حول محور اتصال 3 سرزمین ، پیش رو سرزمین های سرسبز ایران عزیمان و دو سویمان قله های سر سخت و صخره های بوزسینا و شاه شهیدان ، پشت سر کشور ترکیه و رودخانه پر آب و خروشانی که به چشم می خورد و در کنار آن کشور عراق با قله هایی زنجیر وار و پیوسته .

با توجه به توده ابرهای سیاهی که به سمت ما می آمدند پس از استراحتی کوتاه و بر افراشتن پرچم یاران و دالامپر و گرفتن عکسهای دسته جمعی ، راه بازگشت را به سوی دریاچه مام شیخ در پیش گرفتیم . در ساعت 15:45  دقیقه  به محل مورد نظر رسیدیم و دیدار از این دریاچه با ارتفاع 2720 متر از سطح دریا و با قطر 45 متر محصور در میان تپه ها 20 دقیقه به طول انجامید و در این بین اعضا به صرف نهار مشغول شدند .پس از حرکت مجدد در ساعت 17:45 دقیقه با رسیدن به نیسانی که صبح اعضا را منتقل کرده بود برنامه صعود به پایان رسید .

 

(( با تشکر از مهمان نوازی گرم هموطنان آذربایجانی و گروه کوهنوردی دالامپر ارومیه ))

<< نویسنده گزارش : خانم سپیده ترکمان >>