دوچرخه سواری زادگاه تا آرامگاه کوروش 93/2/15
شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۳
5 نظر
1217 بازدید

 

موضوع برنامه:  دوچرخه سواری از زاد گاه تا آرامگاه کوروش کبیر

 

 

مبداء: همدان

 

مقصد: پاسارگاد..شیراز

 

 شروع برنامه: 93/2/15

 

 خاتمه برنامه:93/2/24

 

کل کیلومتر طی شده : 1058 کیلومتر

 

کل تایم مفید رکابزدن: 52 ساعت و 6  دقیقه

 

اجراء برنامه توسط : آقای سعید حیدری

 

* * *

 

بنام یکتای بی همتا

 

اگر نیت یک ساله دارید، گندم بکارید.

 

اگر نیت ده ساله دارید، درخت بکارید.

 

 اگر نیت صد ساله دارید، آدم تربیت کنید.  

              

(امیر کبیر)

 

با درود وشاد باش خدمت خوانندگان محترم ،لازم میدانم قبل از تقدیم گزارش برنامه؛ مقدمه ای را به سمع ونظرتان برسانم.

 

اگر گزارش برنامه های پیشین بنده را مرور کرده باشید،جملاتی در ابتدای گزارشهاگنجانده شده است که نمادی از افکار وحالات درونی ودل مشغولیهای حقیر بوده و برای خودم معانی ومفاهیمی داشته ودارد،ولی نوع برداشت یا هر نوع قضاوت ونتیجه گیری را هم؛حق خوانندگان میدانستم.

 

در این برنامه به جهت هدفمندی افکار وهمچنین ایفای نقش کوچکی در ترویج مسائل فرهنگی، به چند ارگان(که تعریف کاریشان نشر واشاعه امور فرهنگی میباشد)مراجعه نمودم تا شاید هم به لحاظ اقتصادی و اسپانسر حمایت شوم وهم بتوانم در کنار حرکت ورزشی ؛سهم کوچکی در تبلیغ  امور فرهنگی داشته باشم.

 

اما به قول شاعر که میفرماید:  در آن شهری که مردانش عصا از کـور می دزدند / من از خوش باوری آنجا محبت جستجو کردم؛ متوجه شدم که نامبردگان فقط کرسی  ریاست را اشغال کرده اند و حتی ؛ هنوز فرقی بین تبلیغ فرهنگی با تبلیغ تجاری قائل نیستند.(البته به نظر حقیر)

 

پس بر آن شدم که این برنامه را هم به صورت شخصی انجام دهم  وباز هم به قول شاعر:هر که نان از عمل خویش خورد /منت از حاتم طائی نبرد.

پس شایسته دیدم به لحاظ مبداء و مقصد برنامه ام(از زادگاه تا آرامگاه کوروش کبیر)سخنان بزرگ مرد تاریخ بشریت ؛که به عنوان اولین واصلی ترین حقوق هر انسان شناخته شده است را زینت بخش گزارش و برنامه ام کنم .

 

اولین اعلامیه حقوق بشرکه بدستور کوروش کبیر در سال 539پیش از میلاد( 2553سال پیش) به دستور وی بر روی استوانه ای سفالین  نگاشته شد.

 


اينك كه به ياري مزدا ، تاج سلطنت ايران و بابل و كشورهاي چهار گوشۀ دنيا را به سر گذاشته ام ، اعلام مي كنم  كه تا روزي كه من زنده هستم و مزدا توفيق سلطنت را به من مي دهد:

دين و آيين و رسوم ملتهايي كه من پادشاه آنها هستم ، محترم خواهم شمرد و نخواهم گذاشت كه حكام و زير دستان من ، دين و آئين و رسوم ملتهايي كه من پادشاه آنها هستم يا ملتهاي ديگر را مورد تحقير قرار بدهند يا به آنها توهين نمايند . 

من از امروز كه تاج سلطنت را به سر نهاده ام ، تا روزي كه زنده هستم و مزدا توفيق سلطنت را به من مي دهد ، 
هر گز سلطنت خود را بر هيچ ملت تحميل نخواهم كرد و هر ملت آزاد است ، كه مرا به سلطنت خود قبول كند يا ننمايد و هر گاه نخواهد مرا پادشاه خود بداند ، من براي سلطنت آن ملت مبادرت به جنگ نخواهم كرد .

من تا روزي كه پادشاه ايران و بابل و كشورهاي چهار گوشه دنیا هستم ، نخواهم گذاشت ، كسي به ديگري ظلم كند و اگر شخصي مظلوم واقع شد ، من حق وي را از ظالم خواهم گرفت و به او خواهم داد و ستمگر را مجازات خواهم كرد . 

من تا روزي كه پادشاه هستم ، نخواهم گذاشت مال غير منقول يا منقول ديگري را به زور يا به نحو ديگر بدون پرداخت بهاي آن و جلب رضايت صاحب مال ، تصرف نمايد .

من تا روزي كه زنده هستم ، نخواهم گذاشت كه شخصي ، ديگري را به بيگاري بگيرد و بدون پرداخت مزد ، وي را بكار وادارد .


من امروز اعلام مي كنم ، كه هر كس آزاد است ، كه هر ديني را كه ميل دارد ، بر گزیند و در هر نقطه كه ميل دارد سكونت كند ، مشروط بر اينكه در آنجا حق كسي را غصب ننمايد ،
و هر شغلي را كه ميل دارد ، پيش بگيرد و مال خود را به هر نحو كه مايل است ، به مصرف برساند ، مشروط به اينكه لطمه به حقوق ديگران نزند . 

من اعلام مي كنم ، كه هر كس مسئول اعمال خود مي باشد و هيچ كس را نبايد به مناسبت تقصيري كه يكي از خويشاوندانش كرده ، مجازات كرد ، مجازات برادر گناهكار و برعكس به كلي ممنوع است و اگر يك فرد از خانواده يا طايفه اي مرتكب تقصير ميشود ، فقط مقصر بايد مجازات گردد ، نه ديگران من تا روزي كه به ياري مزدا ، سلطنت مي كنم ، نخواهم گذاشت كه مردان و زنان را بعنوان غلام و كنيز بفروشند و حكام و زير دستان من ، مكلف هستند ، كه در حوزه حكومت و ماموريت خود ، مانع از فروش و خريد مردان و زنان بعنوان غلام و كنيز بشوند و رسم بردگي بايد به كلي از جهان برافتد .

و از مزدا خواهانم ، كه مرا در راه اجراي تعهداتي كه نسبت به ملتهاي ايران و بابل و کشور های چهار گوشه دنیا عهده گرفته ام ، موفق گرداند .

 

واین هم اعلامیه حقوق بشر که منتج شده منشور حقوق بشر کوروش است و در10دسامبر1948 در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در پاریس تنظیم گردید.

 

ماده

١

تمام افراد بشر آزاد زاده می‌شوند و از لحاظ حيثيت و كرامت و حقوق با هم برابراند. همگی دارای عقل و وجدان هستند و بايد با يكديگر با روحيه ای برادرانه رفتار كنند. 


ماده ٢ 

 

هر كس می‌تواند بی هيچ گونه تمايزی، به ويژه از حيث نژاد، رنگ، جنس، زبان، دين، عقيده  سياسی يا هر عقيده  ديگر، و همچنين منشا ملی يا اجتماعی، ثروت، ولادت يا هر وضعيت ديگر، از تمام حقوق و همه آزادی‌های ذكرشده در اين اعلاميه بهره مند گردد. 
به علاوه نبايد هيچ تبعيضی به عمل آيد كه مبتنی بر وضع سياسی، قضايی يا بين المللی كشور يا سرزمينی باشد كه شخص به آن تعلق دارد، خواه اين كشور يا سرزمين مستقل، تحت قيمومت يا غير خودمختار باشد، يا حاكميت آن به شكلی محدود شده باشد. 


ماده٣

 

هر فردی حق زندگی، آزادی و امنيت شخصی دارد. 


ماده ٤

 

هيچ كس را نبايد در بردگی يا بندگی نگاه داشت. بردگی و دادوستد بردگان به هر شكلی كه باشد، ممنوع است. 


ماده 5

 

هيچ كس نبايد شكنجه شود يا تحت مجازات يا رفتاری ظالمانه، ضد انسانی يا تحقيرآميز قرار گيرد. 


ماده ٦

 

هر كس حق دارد كه شخصيت حقوقی اش در همه جا به رسميت شناخته شود.

 

ماده٧

 

همه در برابر قانون مساوی هستند و حق دارند بی هيچ تبعيضی از حمايت يكسان قانون برخوردار شوند. همه حق دارند در مقابل هر تبعيضی كه ناقض اعلا ميه حاضر باشد، و بر ضد هر تحريكی كه برای چنين تبعيضی به عمل آيد، از حمايت يكسان قانون بهره مند گردند. 


ماده٨

 

در برابر اعمالی كه به حقوق اساسی فرد تجاوز كنند ـ حقوقی كه قانون اساسی يا قوانين ديگر برای او به رسميت شناخته است ـ هر شخصی حق مراجعه‌ موثر به دادگاه‌های ملی صالح را دارد. 

 

ماده 9

 

هيچ كس را نبايد خودسرانه توقيف، حبس يا تبعيد كرد. 


ماده10

 

هر شخص با مساوات كامل حق دارد كه دعوايش در دادگاهی مستقل و بی طرف، منصفانه و علنی رسيدگی شود و چنين دادگاهی در باره‌  حقوق و الزامات وی، يا هر اتهام جزايی كه به او زده شده باشد، تصميم بگيرد. 


ماده ١١

 

هر شخصی كه به بزهكاری متهم شده باشد، بی گناه محسوب می‌شود تا هنگامی كه در جريان محاكمه ای علنی كه در آن تمام تضمين‌های لازم برای دفاع او تامين شده باشد، مجرم بودن وی به طور قانونی محرز گردد. 
٢- هيچ كس برای انجام دادن يا انجام ندادن عملی كه در موقع ارتكاب آن، به موجب حقوق ملی يا بين المللی جرم شناخته نمی‌شده است، محكوم نخواهد شد. همچنين هيچ مجازاتی شديدتر از مجازاتی كه در موقع ارتكاب جرم به آن تعلق می‌گرفت، درباره كسی اعمال نخواهد شد. 


ماده ١٢

 

نبايد در زندگی خصوصی، امور خانوادگی، اقامت گاه يا مكاتبات هيچ كس مداخله‌های خودسرانه صورت گيرد يا به شرافت و آبرو و شهرت كسی حمله شود. در برابر چنين مداخله‌ها و حمله‌هايی، برخورداری از حمايت قانون، حق هر شخصی است. 


ماده ١٣

١- هر شخصی حق دارد در داخل هر كشور آزادانه رفت وآمد كند و اقامتگاه خود را برگزيند. 
٢- هر شخصی حق دارد هر كشوری ، از جمله كشور خود را ترك كند يا به كشورخويش بازگردد. 


ماده ١٤

١- در برابر شكنجه، تعقيب و آزار، هر شخصی حق درخواست پناهندگی و برخورداری از پناهندگی در كشورهای ديگر را دارد. 


٢- در موردی كه تعقيب واقعا در اثر جرم عمومی و غيرسياسی يا در اثر اعمالی مخالف با هدف‌ها و اصول ملل متحد باشد، نمی‌توان به اين حق استناد كرد. 


ماده ١٥

١- هر فردی حق دارد كه تابعيتی داشته باشد. 
٢- هيچ كس رانبايد خودسرانه از تابعيت خويش ، يا از حق تغيير تابعيت محروم كرد. 


ماده ١٦

هر مرد و زن بالغی حق دارند بی هيچ محدوديتی از حيث نژاد، مليت، يا دين با همديگر زناشويی كنند و تشكيل خانواده بدهند. در تمام مدت زناشويی و هنگام انحلال آن، زن و شوهر در امور مربوط به ازدواج حقوق برابر دارند. 
٢- ازدواج حتما بايد با رضايت كامل و آزادانه زن و مرد صورت گيرد. 
٣- خانواده ركن طبيعی و اساسی جامعه است و بايد از حمايت جامعه و دولت بهره مند شود. 

ماده ١٧

١- هر شخصی به تنهايی يا به صورت جمعی حق مالكيت دارد. 
٢- هيچ كس را نبايد خودسرانه از حق مالكيت محروم كرد. 


ماده ١٨

هر شخصی حق دارد از آزادی انديشه، وجدان و دين بهره مند شود. اين حق مستلزم آزادی تغيير دين يا اعتقاد و همچنين آزادی اظهار دين يا اعتقاد، در قالب آموزش دينی، عبادت‌ها و اجرای آيين‌ها و مراسم دينی به تنهايی يا به صورت جمعی، به طور خصوصی يا عمومی است. 


ماده ١٩

هر فردی حق آزادی عقيده و بيان دارد و اين حق، مستلزم آن است كه كسی از داشتن عقايد خود بيم و نگرانی نداشته باشد و در كسب و دريافت و انتشار اطلاعات و افكار، به تمام وسايل ممكن، و بدون ملاحظات مرزی، آزاد باشد. 


ماده ٢٠

1- هر شخصی حق دارد از آزادی تشكيل اجتماعات، مجامع و انجمن‌های مسالمت آميز بهره مند گردد

2- هيچ كس را نبايد به شركت در هيچ اجتماعی مجبور كرد. 


ماده ٢١

١- هر شخصی حق دارد كه در اداره‌ امور عمومی كشور خود، مستقيما يا به وساطت نمايندگانی كه آزادانه انتخاب شده باشند، شركت جويد. 
٢- هر شخصی حق دارد با شرايط برابر به مشاغل عمومی كشور خود دست يابد. 
٣- اراده‌ مردم، اساس قدرت حكومت است. اين اراده بايد در انتخاباتی سالم ابراز شود كه به طور ادواری صورت می‌پذيرد. انتخابات بايد عمومی، با رعايت مساوات و با رأی مخفی يا به طريقه ای مشابه برگزار شود كه آزادی رأی را تامين كند. 


ماده ٢٢

هر شخصی به عنوان عضو جامعه، حق امنيت اجتماعی دارد و مجاز است به ياری مساعی ملی و همكاری بين المللی، حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ضروری برای حفظ حيثيت و كرامت و رشد آزادانه شخصيت خودرا، با توجه به تشكيلا ت و منابع هر كشور، به دست آورد. 


ماده ٢٣

١- هر شخصی حق دارد كار كند، كار خود را آزادانه برگزيند، شرايط منصفانه و رضايت بخشی برای كار خواستار باشد و در برابر بیكاری حمايت شود. 


٢- همه حق دارند كه بی هيچ تبعيضی، در مقابل كار مساوی، مزد مساوی بگيرند. 


٣- هركسی كه كار می‌كند حق دارد مزد منصفانه و رضايت بخشی دريافت دارد كه زندگی او و خانواده اش را موافق حيثيت و كرامت انسانی تامين كند و در صورت لزوم با ديگر وسايل حمايت اجتماعی كامل شود. 


٤- هر شخصی حق دارد كه برای دفاع از منافع خود با ديگران اتحاديه تشكيل دهد و يا به اتحاديه‌های موجود بپيوندد. 


ماده ٢٤

هر شخصی حق استراحت، فراغت و تفريح دارد و به ويژه بايد از محدوديت معقول ساعات كار و مرخصی‌ها و تعطيلا ت ادواری با دريافت حقوق بهره مند شود. 


ماده ٢٥

١- هر شخصی حق دارد كه از سطح زندگی مناسب برای تامين سلامتی و رفاه خود و خانواده اش، به ويژه از حيث خوراك، پوشاك، مسكن، مراقبت‌های پزشكی و خدمات اجتماعی ضروری برخوردار شود. همچنين حق دارد كه در مواقع بیكاری، بيماری، نقص عضو، بيوگی، پيری يا در تمام موارد ديگری كه به عللی مستقل از اراده خويش وسايل امرار معاشش را از دست داده باشد، از تامين اجتماعی بهره مند گردد. 
٢- مادران و كودكان حق دارند كه از كمك و مراقبت ويژه برخوردار شوند. همه كودكان، اعم از آن كه در پی ازدواج يا بی ازدواج زاده شده باشند، حق دارند كه از حمايت اجتماعی يكسان بهره مند گردند. 


ماده ٢٦

هر شخصی حق دارد كه از آموزش و پرورش بهره مند شود. آموزش و پرورش، و دست كم آموزش ابتدايی و پايه، بايد رايگان باشد. آموزش ابتدايی اجباری است. آموزش فنی و حرفه ای بايد همگانی شود و دست يابی به آموزش عالی بايد با تساوی كامل برای همه امكان پذير باشد تا هركس بتواند بنا به استعداد خود از آن بهره مند گردد. 
٢- هدف آموزش و پرورش بايد شكوفايی همه جانبه شخصيت انسان و تقويت رعايت حقوق بشر و آزادی‌های اساسی باشد. آموزش و پرورش بايد به گسترش حسن تفاهم، دگرپذيری و دوستی ميان تمام ملت‌ها و تمام گروه‌های نژادی يا دينی و نيز به گسترش فعاليت‌های ملل متحد در راه حفظ صلح ياری رساند

3- پدر و مادر در انتخاب نوع آموزش و پرورش برای فرزندان خود، برديگران حق تقدم دارند. 


ماده ٢٧

1-هر شخصی حق دارد آزادانه در زندگی فرهنگی اجتماع، سهيم و شريك گردد و از هنرها و به ويژه از پيشرفت علمی و فوايد آن بهره مند شود. 
٢- هركس حق دارد از حمايت منافع معنوی و مادی آثار علمی، ادبی يا هنری خود برخوردار گردد. 

ماده٢٨

هر شخصی حق دارد خواستار برقراری نظمی در عرصه‌ اجتماعی و بين المللی باشد كه حقوق و آزادی‌های ذكرشده در اين اعلاميه را، به تمامی تأمين و عملی سازد. 
 

ماده ٢٩

١- هر فردی فقط در برابر آن جامعه ای وظايفی برعهده دارد كه رشد آزادانه و همه جانبه او را ممكن می‌سازد. 
٢- هركس در اعمال حقوق و بهره گيری از آزادی‌های خود فقط تابع محدوديت‌هايی قانونی است كه صرفا برای شناسايی و مراعات حقوق و آزادی‌های ديگران و برای رعايت مقتضيات عادلانه‌ اخلاقی و نظم عمومی و رفاه همگانی در جامعه ای دموكراتيك وضع شده اند. 
٣- اين حقوق و آزادی‌ها در هيچ موردی نبايد بر خلاف هدف‌ها و اصول ملل متحد اعمال شوند. 


ماده ٣٠

هيچيك از مقررات اعلاميه‌ء حاضر نبايد چنان تفسير شود كه برای هيچ دولت، جمعيت يا فردی متضمن حقی باشد كه به موجب آن برای از بين بردن حقوق و آزادی‌های مندرج در اين اعلاميه فعاليتی انجام دهد يا به عملی دست بزند.

 

ضمن عذر خواهی از اینکه مقدمه کمی طولانی شد ؛سعی میکنم گزارش برنامه را به تلافی مقدمه ،مختصر ومفید بعرض برسانم.

 

توضیح

 

1)کیلومتر های طی شده ،از مبداء تا مقصد میباشد؛ نه فاصله بین شهرها.

2)ساعتهای قید شده، به قول دوست گرامیمان(آقای مسافری) به ساعت قدیم میباشد.

 

 

موضوع برنامه:  دوچرخه سواری از زاد گاه تا آرامگاه کوروش کبیر

 

مبداء: همدان

 

مقصد: پاسارگاد..شیراز

 

 شروع برنامه: 93/2/15

 

 خاتمه برنامه:93/2/24

 

کل کیلومتر طی شده : 1058 کیلومتر

 

کل تایم مفید رکابزدن: 52 ساعت و 6  دقیقه

 

اجراء برنامه توسط : آقای سعید حیدری

 

 

دوشنبه  15/2/93

 

ساعت 4:40 دقیقه حرکت خود را با یاد و نام همراه همیشگیم ؛ آفریدگار مهربان آغاز کردم . با توجه به بررسی که از فواصل ؛وهمچنین ارتفاع شهر ها از سطح دریا داشتم ،یک برنامه هموار ،با افت وخیز کم را پیش بینی میکردم.تفاوتی هم که این برنامه با برنامه های دیگر داشت؛ همین همواری و یکنواختی مسیر و مناظر بود که در ساعات اولیه چندان قابل توجه نبود؛ ولی از اواسط روزخسته کننده می شد ومیبایستی به نوعی تنوعی برای خودم ایجاد میکردم.

 

با زمانبندی وبرنامه ریزی وهمچنین هماهنگی که با اداره ورزش وجوانان(تربیت بدنی سابق)اراک داشتم،حدود ساعت 17:00 به مجموعه ورزشی 5خرداد اراک  رسیدم.

 

 

کیلومتر طی شده:   201  کیلومتر                     تایم مفید رکابزدن:9 ساعت و26دقیقه

 

 

سه شنبه 16/2/93

 

ساعت 6:10 دقیقه مجموعه ورزشی را ترک کردم. با توجه به ساعات ابتدایی روز و همچنین راهنمایی بد چند شهروند اراکی،نیم ساعتی طول کشید تا از اراک خارج ودر مسیر خمین قرار گیرم.تنوعی که در بالا ذکر کردم، در اواخر روز دوشنبه استارت خورده بود(از نوع بد) وآن هم درد خفیفی بود که از زیر زانوی چپ شروع شده بود که البته بخشی از آن به دلیل پائین بودن آمادگی جسمانی ام بود و بخشی دیگر هم مربوط به دردی کهنه وقدیمی.

سربالایی هایی قبل از خمین و گلپایگان بود که باعث تشدید درد میشد؛ ولی سرازیریهای بعد از آن جان تازه ای میداد.با توجه به اینکه میدانستم زیاد نباید به زانو ام فشار بیاورم ؛ولی فاصله 15کیلومتری تا خوانسار ؛وسوسه ام می کردتا به هر شکلی که شده خودم را به دشت لاله واژگون خوانسار(گلستان کوه )برسانم ودر آنجا استراحت کنم.

زیاد سرتان را درد نمیاورم؛ یکی از سختترین 15کیلومتر هایی بود که رکاب زدم وتازه به خوانسار که رسیدم....علی ماشاا. . . تا انتهای شهر هم سر بالایی بود وبعد از آن هم بایستی حدود 12 کیلومتر به سمت داران –اصفهان حرکت می کردم تا به دشت گلستان کوه می رسیدم.

تمام عوامل یاد شده سبب شدند که در حدود 20:20 دقیقه شب (در حالی که یک کیلومتر آخر مسیر را به دلیل آماده نکردن وسایل روشنایی دوچرخه وهمچنین نداشتن توان رکاب زدن پیاده طی کرده بودم) به مقصد برسم.

 

کیلو متر طی شده :158 کیلومتر               تایم مفید رکابزدن :10:00 ساعت

 

چهار شنبه 17/2/93

 

یکی از بزرگترین نعمات خداوند مهربان فراموشیست.وقتی که صبح با مناظر زیبا و متفاوت با دو روز گذشته مواجه شدم ، تمام سختیها و مشکلات روز گذشته را فراموش کردم وتا حدود ظهر در بین لاله ها مشغول گشتن وعکس گرفتن ولذت بردن از این همه زیبایی شدم.

سردی هوا در شب گذشته ،باعث شد که به فکر چاره ای باشم .با توجه به اینکه امکان اقامت در اطاقک نگهبانی محیط بانهای منطقه نبود؛ ترجیح دادم تاکمی از مسیر اصلی منحرف شوم و در تربیت بدنی داران مستقر شوم.

حدود ساعت 13:00با لاله های واژ گون ،تادرودی دیگر بدرودی گفتم وساعت 14:10دقیقه در نماز خانه تربیت بدنی داران سکنا گزیدم.

البته با توجه به تجربه تلخی که از نمازخانه آشخانه داشتم؛ تمهیدات لازم را مد نظر داشتم.

 

کیلومتر طی شده :30 کیلومتر                تایم مفید رکابزدن :56 دقیقه

                     

پنج شنبه  18/2/93

 

ساعت 5:30 دقیقه  داران را به مقصد اصفهان ترک نمودم.درد زانو که با استراحت تقریبا یک روزه تخفیف نیافته بود از یک طرف،باد مخالفی هم که همیشه دشمنی جدی برای دوچرخه سواران  است  باعث شده بودند که نسبت به ادامه برنامه کمی مردد شوم.تصمیم ذهنیم این بود که تااصفهان رکاب بزنم و بعد از یک روز به همدان مراجعه کنم؛ و ادامه مسیر را موکول به زمانی که از لحاظ جسمی در موقعیت مناسبتری بودم ادامه دهم. ولی قلبا راضی نبودم وحسی درونی نهیب میزد که اگر برنامه را به صورت کامل به اتمام رسانم که هیچ؛؛اگر نه، دیگر معلوم نیست برای اجرای مجدد یا ادامه مسیرفرصتی پیش بیاید.

بالاخره با توقفهای مکرر و استفاده از پماد های تسکین دهنده درد ،ساعت 16:00به سرای ورزشکاران در چهارراه تختی (چهار باغ پائین)رسیدم.

 

کیلومتر طی شده :148 کیلومتر               تایم مفید رکابزدن :7 ساعت و27 دقیقه

 

    جمعه 19/2/93   

 

جای همه دوستان خالی .اگر تا کنون به شهر زیبای اصفهان سفر نکرده اید، حتما در برنامه زندگیتان بازدید از این کلان شهر زیبا و تاریخی را بگنجانید.

در این روز بعد از بازدید از هشت بهشت، به میدان نقش جهان ،وبعد به چهل ستون وسی و سه پل وپل خواجو رفتم.هر چند که در گذشته برای چند سال پیاپی د ر نوروز به این شهر سفر کرده بودم، ولی همه چیز برایم تازگی داشت وبه جرات میگویم  اگر چندین بار دیگر هم سفر کنم ؛ از دیدن این شهر خسته وسیر نمیشوم.

درپل خواجو با مسئله جالب توجهی برخورد کردم.در ضلع شمالی پل؛ یکی از افراد با ذوق اصفهانی با همراهی نوای نی یکی دیگر از دوستانش،مشغول خواندن قطعه های اصیل و سنتی  با صدایی رسا بودند ودر اطراف این دو عزیزهم مستمعینی  بودند.زیر پل خواجو ؛عزیزی مشغول خواندن آهنگهای کوچه بازاری بود واو نیز شنونده های خودش را داشت.

ضلع جنوبی پل ؛شخصی مشغول خواندن ترانه های شاد وبه قولی 6و8 بود وهراز گاهی رقص را هم چاشنی آوازش میکرد ونسبت به دو نفر قبل که ذکر کردم بیشترین بیننده و شنونده را داشت.بعد از اتمام هر ترانه هم در بین حاضران چرخی میزد و بعضا مبلغی دریافت میکرد.

اگر به علوم روانشناسی یا جامعه شناسی آشنایی داشتم شاید تعبیر یا تفسیر بهتری میتوانستم بیاورم؛ ولی تنها چیزی که به ذهنم خطور کرد از دو حال خارج نبود. . .یا کمبود شور نشاط و شادی در بین مردم ویا حس نوع دوستی باعث شده بود که بیشترین نفرات را به خود جذب کند که البته هر یک از موارد؛ خود جای ساعتها بحث و گفتگو دارد.

 در مجموع اگر بخواهم توصیفی  از اصفهان کرده باشم ؛؛هر چند کام زاینده رود خشک بود، ولی این خشکی از صفای کلی  شهر وحس زندگی ( نه زنده بودن)این شهر کم نکرده بود.بوی اقاقیا و عطر گلهای یاس در سرتاسر حاشیه زاینده رود پراکنده بود وگویی به جبران خشکی زاینده روداینچنین عطر افشانی میکردند  تا کام مسافران را از سفر به این شهر شیرین کنند.

 

شنبه 20/2/93 

 

خداوند مهربان علاوه بر نعمت فراموشی ،در برنامه های دوچرخه سواری ، سماجتی خاص به بنده عطا کرده.

ساعت 5:20 دقیقه خوابگاه را ترک کردم وبه سمت شهرضا ادامه مسیر دادم.

در سرعت حرکت وزمانهای توقفم تغییراتی داده بودم  وقصد کرده بودم که نسبت به درد  بی اهمیت باشم وخوشبختانه موثر هم بود. به قول خودمان : درد از رو رفت. حدود 50کیلومتری آباده با دوچرخه سواری به نام رابین  از کشور فرانسه دیداری چند دقیقه ای داشتم( ایشان در جهت مخالف من مشغول رکاب زدن بود)

هر دو با کلمات دست وپا شکسته فارسی وانگلیسی؛ مبدا ومقصد مان را برای یکدیگر معلوم کردیم و در آخر هر کدام با زبان خودمان برای دیگری آرزوی سفری خوب را کردیم.

در نهایت ساعت 17:45دقیقه به تربیت بدنی آباده رسیدم.

 

کیلومتر طی شده :220 کیلومتر                 تایم مفید رکابزدن :10 ساعت و14 دقیقه

 

 

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر
 
امین رشیدی
۱۳۹۳/۰۲/۲۹ ۰۰:۰۰
باران باش و ببار نپرس كاسه هاي خالي از آن كيست.کورش کبیر<br /> خسته نباشید !
امير فرجي
۱۳۹۳/۰۲/۲۹ ۱۴:۴۱
سلام اقا سعيد كار كار بزرگ وسختي است از شما تقاضا ميكنم نكات تجربي رو به ما جوانان بياموزيد مثل خورد و خوراك مسايل ايمني و امنيتي هزينه كل سفر دوچرخه مورد نظر بايد داراي چه ويژگي هايي بايد داشته باشد و اين گونه مسايل اگر يه پست كوچيك در اين ضمينه هم بزاريد خيلي ممنون ميشم بند كفش هايت را هميشه محكم
قاصدک
۱۳۹۳/۰۲/۲۹ ۲۰:۳۱
خدا قوت اقا سعید افرین بر حمت والایتان به امید رکب زدن برون مرزی.به نظرم نوشتن این همه ماده جالب نیست و در اخر چه بهتر اگر برنامه ای از این قبیل دارید اعلام کنید شاید هم رکابی داشته باشید که سنگ صبور یکدگر باشید.....
حسین هستم یک مسافر
۱۳۹۳/۰۲/۳۱ ۰۰:۳۸
با سلام آفرین به همت بالا و استواری اراده دوست خوبم (اگه قابل باشم ) آقا سعید امید دارم همیشه سالم و سر بلند باشی وباعث افتخار دوستان
شیما
۱۳۹۳/۰۳/۰۳ ۱۰:۵۷
سلام وخسته نباشی خدمت شما خداقوت بابت برنامه ی زیباتون حالاچرااین همه ماده وقانون؟به امیدروزی که توانایی ماهم درحدشماباشه وبتونیم ماهم کنارشماازاین قبیل برنامه ها استفاده کنیم