اجرای برنامه کویر : 04 لغایت 12 فروردین 1395
چهارشنبه ۰۴ فروردین ۱۳۹۵
1413 بازدید

عید نوروز آمد و همراه او فصل بهار        شد جهان از نو جوان از راه لطف کردگار

چون زمرد می شود از سبزه هر دشت و دمن      پر ز گل گردد سراسر باغ و دشت و کوهسار

در ابتدای سخن........!

آغاز سال نو خورشیدی 1395 و بهار طبیعت را حضور همه دوستان محترم و عاشقان طبیعت و کوهستان شاد باش عرض می نمایم . با گزارشی مختصر از صعود نوروزی قله هزار کرمان و پیمایش کویر شهداد و دره راگه در حضورتان هستم.

عنوان برنامه :

  • صعود قله هزار استان کرمان با ارتفاع 4501 متر (چهارمین قله مرتفع کشور)
  • پیمایش و گردش در کویر شهداد استان کرمان (کویر لوت – گرمترین نقطه کره زمین)
  • دیدار از منطقه حفاظت شده خبر بافت کرمان
  • پیمایش درّه راگه رفسنجان استان کرمان به مسافت 21 کیلومتر
  • دیدار از شهر تاریخی میمند

تاریخ اجرا : 04 لغایت 12 فروردین  1395

نفرات شرکت کننده :

پوریا بوجاریان ، مصطفی جعفری ( از همدان) – عباس محمدی ( از تهران) – کوروش سالخوش (از کشور انگلستان)

مقدمه :

خداوند را سپاس که این ارج معنوی را بر دوش ما نهاد تا بتوانیم در کنار دوستانی از تبار خوبان، تا به امروز قدم بر فراز نقاطی بگذاریم که روزی میعادگاه بزرگان و معبدی باشکوه برای اهل دل بوده است.

این موهبتی است که هر از چند گاهی نصیب طالبش می شود، و به قولی اگر طالب فیض باشی باید با آداب افتادگی و فروتنی از این چشمه همیشه جوشان بنوشی و بنوشانی. پس باید خداوند بزرگ را شکر نهیم که  داشتن دوستانی مثل بعضی از عزیزان را به ما ارزانی داشت و ما را نامزد صعود بر ارتفاعات کوهستان رفیع این سرزمین نمود.

پس به پاس این معنویت گزارشی را که از رهسپاری ما و دوستان عزیز به استان تاریخی و به حق مهمان نواز کرمان بوده است، تقدیم ذوق زیبای کوهی شما مخاطبین محترم می نمایم.

گزارش برنامه :

04/01/1395

 حرکت از تهران به طرف یزد و در نهایت رسیدن به کرمان – شب مانی در کرمان

05/01/1395

حرکت به طرف شهر راین از جاده کرمان-بم – دیدار از آبشار زیبای راین – صعود قله هزار 4501 متر به عنوان چهارمین قله مرتفع ایران توسط آقایان بوجاریان و محمدی که این صعود بصورت حرکت از آبشار و رسیدن به پناهگاه 3000 متری و ادامه صعود به طرف تاج خروس و ادامه ندادن آقای محمدی از تاج خروس که تقریبا 2 ساعتی قله است و صعود تکی بوجاریان به قله هزار.

06/01/1395

دیدار از آثار تاریخی شهرستان ماهان از جمله مقبره شاه نعمت اله ولی و باغ شازده همراه دوست عزیز جناب درویش که از کوهنوردان و مسئولین تربیت بدنی ماهان بودند.

دیدار از قلعه چهل دختر و حمام گنجعلی خان کرمان.

07/01/1395

رفتن به شهر شهداد و کویر – پیمایش کویر شهداد در حاشیه جنوب غربی کویر لوت به عنوان گرمترین نقطه کره زمین – شبمانی در کویر شهداد

08/01/1395

رفتن به منطقه حفاظت شده خبر در محدوده بافت در جنوب استان کرمان – شبمانی در محیط بانی کنار محیط بانان خونگرم.

09/01/1395

کوهپیمایی در ارتفاعات منطقه ( به گفته محیط بانان این منطقه دارای دسته های آهو ، گوزن، قرقی، کل،کبک،یوزپلنگ،پلنگ و گربه وحشی است)- برگشت به شمال کرمان و شبمانی در تربیت بدنی رفسنجان به واسطه دوست محترم کوهنوردمان جناب جعفری که از کوهنوردان خوب رفسنجان بودند.

10/01/1395

پیمایش دره راگه رفسنجان که در 28 کیلومتری رفسنجان قرار داشت. این دره درازای 21 کیلومتر تا کوه های مس سرچشمه پیش می رفت . دلیل تشکیل آن به خالی شدن و آبرفت زیر زمین و به 5 هزار سال قبل برمی گردد.برای پیمایش این دره باید در بعضی جاها تا کمر به آب زد و از لابلای سنگها و دیواره با داشتن توان فنی عبور کرد.

11/01/1395

دیدار از شهر تاریخی میمند در محدوده شهر بابک استان کرمان. این روستا قدمتش به 12 هزار سال قبل برمی گردد و زندگی مردمان آن بصورتی در خانه هایی که در دل سنگ کنده بودند بوده است . مردم آن زمان روستا زردتشی بوده و از تکنولوژی خاصی برخوردار بوده اند. –دیدار از شهر یزد و بازدید از خانه زرتشتیان و عمارت امیر چخماق- شبمانی در روستانی ابیانه کاشان

12/01/1395

بازدید از روستای ابیانه و کوهپیمایی تا آتشکده روستا- بازدید از دریاچه حوض سلطان قم و نمکزار آن در راه برگشت – رسیدن به تهران و برگشت به همدان

در پایان امید است که از خوانش این گزارش بهره برده باشید و پیشنهاد من به شما خوانندگان محترم این است که به کشورمان و استان های این سرزمین بیشتر توجه نمایید و با تحقیق از جاذبه های کوهنوردی و گردشگری آن دیدن کنید. چرا که به حق یکی از زیباترین و با شکوه ترین کشورها با داشتن جاذبه های طبیعی فراوان همین ایران ماست. بلی ........ همین ایران

پس زنده باد ................ ایران

پوریا بوجاریان – فروردین  1395