قله یخچال

 

ارتفاع : 3580 متر

ارتفاع نقطه آغاز صعود : ۲۰۶۰ متر

رشته کوه : زاگرس

مکان :استان همدان ، شهر همدان، دره مرادبیگ

 

 

قله يخچال صاحب ( گاو بره ) – اين قله به يخچال صاحب الزمان ( ع ) نيز شهرت دارد. و تابش نور خورشيد در آن مايل است و به همين دليل گرماي كمتري به آن مي رسد برفهايش ديرتر ذوب مي شود. و. اطلاق نام يخچال نيز به همين علت است. اولين برف پائيزي و يا زمستاني اين كوه را سفيد پوش مي كند و حتي در تابستان نيز داراي هواي بسيار سردي است. و بيشترين آب ورودي به سد اكباتان همدان از طريق همين قله تامين مي شود. راه صعود، از طريق دره مرادبيك به چشمه سنگ سفيد، و در ادامه به هزارپيچ و سپس به يخچال مي رسد. فاصله اين قله از شهر همدان 17 كيلومتر است. اين قله از خط الراس تاريك دره نيز قابل دسترسي است.

در بین کسانی که در شهر همدان زندگی می کنند، اگر کسی علاقمند به کوه نوردی باشد، هیچ کم و کسری احساس نمی کند. دست کم برای کسانی چون من که در یک سرزمین جلگه ای ساکن هستیم این گونه به نظر می رسد.
  وجود کوههای پر شمار با درجات سختی گوناگون در نزدیکی این شهر و تنوع مسیر های کوه نوردی و همچنین جلوه های گوناگون آنها در هر فصل از سال، شرایطی این چنین مناسب را به وجود آورده است. علاوه بر این شرایط مناسب، دسترسی به این کوهها در کمترین زمان و کوتاه ترین فاصله انجام می گیرد. مثلاً اگر از مرکز شهر راه خیابان بوعلی را به سمت جنوب در پیش بگیرید، و مستقیم ادامه دهید، در نهایت سر از قله یخجال در می آورید!!

 

تصاویر منطقه