یوسف نجایی کاشف غار علیصدر درگذشت
چهارشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۴
1809 بازدید

یوسف نجایی کاشف غار علیصدر درگذشت

 

 

یوسف نجایی متولد 1319 در همدان و بازنشسته آموزش و پرورش بود که سال ها در رشته کوهنوردی تجربه و سابقه گرانبها داشت و از پیشگامان هیمالیا نوردی در کشور بود.

این کوهنورد فقید در سال 1342 همراه با مرحوم محمد طاهر همایونی، عین الله بختیاری و عباس رئوفی با ورود به غار علیصدر ، بخش هایی از این غار را کشف کرد.

آغاز فعالیت های کوهنوردی این مرحوم با صعود به قله الوند و دیگر قله های استان همدان در سال 1336 بود که با صعود به قله توچال ادامه یافت و با کسب آموزش های لازم در رشته سنگنوردی و شرکت در کلاس های مختلف و اخذ مدرک مربیگری تداوم یافت.

کسب مقام های اول و دوم در کنگره های کوهنوردی ، کلاس کارآموزی زیر نظر مرحوم نجاح در سال 1343 ، حضور در کلاس مربیگری زیر نظر نوشل در سال 1344، حضور در کلاس برف و یخ زیر نظر پیتر هابلر، حضور در کلاس امداد و نجات زیر نظر سپ مایر، بر عهده داشتن دبیری هیات کوهنوردی همدان به مدت چندین سال، نماینده فدراسیون کوهنوردی در استان و شهرستان ها، مربی کلاس های کارآموزی در کشور و عضویت در بنیاد هیمالیا در سال 1348 بخشی از سوابق ارزنده این کوهنورد فقید همدانی بود.

در مراسم خاکسپاری مرحوم نجایی پیشکسوتان کوهنوردی کشور، اعضای هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی همدان و تنی چند از مسوولان محلی حضور داشتند.

مراسم یادبود این کوهنورد فقید کشور قرار است  چهارشنبه 10 تیر 94 از ساعت 22الی 23.30  در حسینیه بختیاری های همدان برگزار شود.