گزارش برنامه کویر مرنجاب 28 آذر 93
یکشنبه ۰۷ دى ۱۳۹۳
3164 بازدید

گزارش برنامه کویر مرنجاب

 

 28 آذر 93

 

سرپرست برنامه : آقای داود بهشتی

 

 

معرفی منطقه :

 

کویر مرنجاب یکی از زیباترین نقاط کویری ایران محسوب می شود و در استان اصفهان ،در شهرستان آران و بیدگل قرار دارد. این کویر از شمال به دریاچه نمک آران و بیدگل،از غرب به کویر مسیله و دریاچه های نمک حوض سلطان و حوض مره ،از شرق به کویر بندریگ و پارک ملی کویر  و از جنوب به شهرستان آران و بیدگل محدود می شود.

 

 

ارتفاع متوسط کویر مرنجاب از سطح آب های آزاد 850 متر و بلندترین نقطه این جزیره در حدود 880 متر می باشد. قسمت عمده این کویر پوشیده از تپه های شنی و ریگزار می باشد.از نظر پوشش گیاهی بسیار غنی و شامل گیاهان شور پسند از جمله درختهای گز و تاق و بوته های قبح است.پوشش جانوری بسیار غنی چون گرگ ،شغال ،کفتار ،روباه شنی،گربه شنی،بزمجه ،آفتاب پرست و انواع مارمولک،عقرب،تیهو،عقاب و شاهین در این منطقه وجود دارد.

در سالهای اخیر یک جفت یوز پلنگ نیز توسط ساکنین محلی در منطقه دیده شده است.

قنات آب شیرین در کنار کاروانسرا برکه بزرگی به وجود آورده که این پدیده در کویر و شوره زار بسیار منحصر بفرد می باشد.

کوه یخاب نیز در شمال کاروانسرای مرنجاب و در جنوب شرقی کویر مرنجاب با ارتفاع حدودا 1800 متر قرار دارد.

در کل به لحاظ کویری بودن منطقه حدودا 190 کیلو متر مربع یعنی 31 درصد مساحت شهرستان در تپه های شنی قرار گرفته است که در اصطلاح محلی به آن بند ریگ گفته می شود.

زمان بهترین بازدید از منطقه از ابتدای آبان ماه لغایت انتهای فروردین ماه می باشد. جاده ای که به کویر مرنجاب منتهی می شود نیز خالی از لطف نبوده و شتران در حال چرا،منظره های کویری،پوشش گیاهی کویر،رمل های شنی،جذابیت برنامه را دو چندان می کند.

قلعه مرنجاب کاروانسرایی برای مسافران خسته کویر است که در مسیر راه ابریشم قرار دارد و کاروانهایی که در مسیر خراسان،اصفهان و ری در حرکت بودند از آن استفاده می کردند.

 

 

       راههای ورود به منطقه عبارتند از:

  1. مسیر شهر آران و بیدگل و بعد به سمت پادگان ارتش،سپس جاده خاکی مرنجاب که مسافتی در حدود 45 کیو متر را می بایست تا کویر مرنجاب طی کرد.
  2. مسیر پارک ملی کویر که پس از پشت سر گذاشتن مبارکه، قصر بهرام  و کاروانسرای سفید آب در نهایت به مرنجاب ختم می شود.البته تردد در این جاده تا سفید آب نیاز به مجوز از سازمان حفاظت محیط زیست دارد.
  3. مسیر کاشان به ابورزیدآباد و سپس کاروانسرای سفید آب و در نهایت مرنجاب.

 

گزارش :

حرکت گروه ،در تاریخ 28 آذر 93 ساعت 5/30 به همراه 24 نفر از اعضای گروه یاران و 10 نفر میهمان از همدان توسط یک دستگاه اتوبوس و یک دستگاه نیسان پاترول آغاز شد. صبحانه را در داخل اتوبوس صرف کرده و حدود ساعت 12 به کاشان رسیدیم. در این هنگام از فرصت استفاده کرده و بازدیدی از باغ و حمام فین و صرف ناهار در پارک مجاور باغ فین انجام گرفت. پس از صرف نهار به طرف شهرستان آران و بیدگل و سپس به طرف کاروانسرای مرنجاب حرکت کردیم و هنگام عصر به آن محل رسیدیم و چادر ها را در پناه دیوار کاروانسرا بر پا کرده و تا صبح در آن منطقه ماندیم.

صبح روز29 آذر ماه پس از طرف صبحانه ادامه مسیر داده و به سمت کویر و رمل های شنی رهسپار شدیم و پس از طی مسافتی حدود نیم ساعت تپه های شنی نمایان شد و پس از یافتن محل مناسبی جهت برپایی کمک در همان منطقه توقف کردیم. پس از برپایی چادر ها نفرات مشغول پیاده روی بر روی شنها و عکاسی از مناطق زیبا پرداختیم .

 

 

از جمله برنامه های هیجان انگیزی که از قبل تدارک دیده شده بود ماشین سواری بر روی تپه های شنی یا همان آفرود بودکه جذابیت بیشتری به برنامه داده بود.

 

 

پس از صرف نهار نفرات مشغول جمع آوری هیزم جهت بر پایی آتش نمودند که با عث شد شب زیبایی در کنار آتش و زیر آسمان پرستاره ای که در زمان کوتاهی نمایان شد به صبح برسانیم.

 

صبح روز یکشنبه 30آذر ماه باصدای نم بارانی که به آهستگی به چادر ها برخورد می کرد بیدار شدیم و پس از صرف صبحانه به طرف همدان به راه افتادیم.ناهار را در رستوران  نزدیک شهر قم صرف کرده و درنهایت حدود ساعت 20 به همدان رسیدیم.